OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

SPOTKANIE Z DZIEDZICTWEM KULTUROWYM W TORUNIU

Od 14 do 21 stycznia w Toruniu miała miejsce wymiana młodzieżowa, w której wzięła udział młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu, Szkoły Technologii i Biznesu z litewskiej Kretyngi oraz z łotewskiej organizacji z Rujeny o nazwie RUJIENAS NOVADA PASVALDIBA.

18 uczestników wraz z opiekunami uczestniczyło w projekcie pod nazwą „Let’s Meet With Our European Heritage!”. Temat i miejsce spotkania nie były przypadkowe – 2018 rok mijał pod hasłem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a zespół toruńskiej starówki wpisany jest na listę UNESCO. Swoje pierwsze spotkanie z grodem Kopernika goście rozpoczęli od kibicowania lokalnej drużynie hokeja na lodzie i wędrówki z przewodnikiem po Starym Mieście. Zdobyte informacje były bardzo pomocne w rozwiązywaniu zagadek w przestrzeni miejskiej kilka dni później. Czas na warsztatach we własnych gronie upłynął m.in. na przygotowaniu propozycji programów Rujieny, Kretyngi, Torunia jako potencjalnych kandydatów do miana Europejskiej Stolicy Kultury czy propozycji wydarzeń kulturalnych związanych z wybranym obiektem wpisanym na listę UNESCO.  W Muzeum Etnograficznym uczestników zapoznali się z polską kulturą ludową, w Muzeum Piśmiennictwa i Druku w Grębocinie z techniką czerpania papieru i spróbowała pisania gęsim piórem, Dwór Artusa podzielił się wiedzą nt. organizacji wydarzeń kulturalnych, a w ruinach Zamku Krzyżackiego uczestnicy strzelali z łuki i wypiekali toruńskie pierniki.

Każdy z uczestników z drobną pomocą lokalnego artysty p. Iwony Skarzyńskiej stworzył swój ceramiczny zegar z astronomiczny motywem. Specjalista i miłośnik przyrody p. Michał Leszczyński zabrał uczestników na spacer po Forcie IV, gdzie przybliżył historię fortyfikacji w Toruniu oraz przygotował bardzo ciekawą prezentację o obszarach Natura2000 i nietoperzach, których młodzież poszukiwała w zakamarkach obiektu. Wyjątkowymi gośćmi w czasie wymiany były dzieci z toruńskiej instytucji Oratorium, które poznały ciekawostki związane z Kretyngą i Rujieną, zobaczyły stroje ludowe, wspólnie spędziły czas na grach
i zabawach. Na zakończenie popołudnia kulturalnego każda z czterech grup (uczestnicy wymiany oraz goście) otrzymała jeden egzemplarz gry karcianej „Staropolski Wokabularz” podarowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Wszystkie osoby z projektu otrzymały również pamiątkowe torby z toruńską starówką.

Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+

P01 P02
P03 P04
P05 P06
   
Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007