OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

ERASMUS+   FORUM WYMIANY DOŚWIADCZEŃ W BYDGOSZCZY

W dniu 28 lutego 2018 roku przedstawiciele bydgoskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, jako partner wspierający, uczestniczyli podczas II Forum Wymiany Doświadczeń „Moja przygoda Erasmusem+”.

Organizatorem forum był Zespół Szkół Chemicznych przy współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Zespołem Szkół Kształcenia Rolniczego z Bydgoszczy. Prezydent Miasta Bydgoszczy objął przedsięwzięcie patronatem honorowym. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli wydziału edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy, dyrektorów szkół oraz nauczycieli uczestniczących w projekcie. Bydgoskie CEiPM reprezentowała Pani dyrektor Ewa Chojnicka. Spotkanie miało na celu promocję oraz podsumowanie kolejnego już wyjazdu w ramach kształcenia zawodowego Erasmus+.

W otwarciu spotkania głos zabrała dyrektor CEiPM. W swoim wystąpieniu podkreśliła korzyści z realizacji projektów oraz znaczenie edukacji formalnej i poza formalnej służącej rozwijaniu umiejętności uczniów i poprawy ich sytuacji na rynku pracy.

Pani Lucyna Brodziak - dyrektor ZSCh przedstawiła dane statystyczne województwa kujawsko-pomorskiego dotyczące ilości projektów Erasmus+ oraz PO WER na przestrzeni ostatnich czterech lat. Wskazała, iż na chwilę obecną rejestruje się zwiększoną ilość składanych i realizowanych projektów.

Kolejne wystąpienia mieli uczniowie, którzy przygotowali prezentacje podsumowujące praktyki zawodowe w Hiszpanii, Niemczech i na Węgrzech. Dzielili się swoimi doświadczeniami oraz umiejętnościami zawodowymi i kompetencjami nabytymi podczas staży. Młodzież omówiła praktyki w zawodach weterynarz, architekt, analityk, geodeta, elektromechanik i obsługa turystyczna. Nie zabrakło również informacji o wycieczkach krajoznawczych i elementach integracyjnych.

Dla młodzieży, uczestników projektu, zostały przygotowane przez specjalistę ds. rozwoju zawodowego z CEiPM warsztaty. Wszyscy zostali podzieleni na cztery grupy, po każdym przedstawicielu ze szkoły. Każda z grup została poproszona o wskazanie powodów dlaczego warto zostać uczestnikiem Erasmus+ oraz wskazanie trzech istotnych korzyści, które dał im projekt. Podczas burzy mózgów postawały ciekawe pomysły. Wśród najczęściej pojawiających się, poza umiejętnościami zawodowymi, były komunikacja czy umiejętności językowe. Swoje wyniki prezentowali w zaaranżowanym studio telewizyjnym. Grupa, która najlepiej zaprezentowała się jury otrzymała voucher na sesję zdjęciową przygotowaną przez fotografów z ZSCh.

Konferencji towarzyszyła również wystawa zdjęć przedstawiająca miejsca praktyk jak i miejsca, które mieli okazję zwiedzać.

f2 Uczniowie wraz opiekunami po otrzymaniu Europass mobilny.
f3 Specjalista ds. rozwoju zawodowego podczas wyjaśniania ćwiczenia.
f4 Uczniowie podczas przygotowań do wystąpieni.
f5 Wystąpienia przed kamerą.
f6 Wręczanie nagrody

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007