OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

„IGRASZKI Z DIABŁEM” W RAMACH AKCJI „WŁOCŁAWEK WALCZY Z RAKIEM”

W dniu 23 lutego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku  odbyło się przedstawienie teatralne „Igraszki z diabłem” zorganizowane przez Hufiec Pracy  w ramach  akcji „Włocławek walczy z rakiem”. 

Spektakl był zwieńczeniem obchodów światowego Dnia Walki z Rakiem, przypadającego w lutym oraz symbolicznej solidarności  uczestników włocławskiego hufca pracy oraz społeczności lokalnej z pacjentami onkologicznymi.

Oparta na ludowych wątkach baśń sceniczna przedstawiona została w konwencji komediowej przez aktorów Akademii Walki z Rakiem z Torunia, dotkniętych chorobą nowotworową, którzy chcieli pokazać widzom, że rak to nie wyrok, można z nim żyć i cieszyć się życiem.

Reżyserem spektaklu jest  aktorka Teatru Wiliama Horzycy w Toruniu Anna Magalska, dla której praca z amatorami była artystycznym i życiowym wyzwaniem. Impreza została podzielona na dwie części. Pierwsza część skierowana była do uczniów i nauczycieli z włocławskich szkół  a jej głównym elementem było obejrzenie spektaklu oraz dyskusja z aktorami dotycząca  profilaktyki prozdrowotnej oraz doświadczeń scenicznych. W części drugiej udział wzięli przedstawiciele instytucji współpracujących, świetlic środowiskowych, domów dziecka oraz społeczność lokalna.  Uczestnicy włocławskiego hufca przywitali licznie zebranych gości wprowadzając w tematykę spotkania oraz prezentując występ artystyczny przygotowany przez koło artystyczne „Tancuś”. Następnie na scenie włocławskiego Teatru Impresaryjnego pojawili się aktorzy Akademii walki z rakiem z Torunia prezentując spektakl „Igraszki z diabłem”.

Akcja „Włocławek walczy z rakiem” miała za zadanie uświadomić,  że choroba nowotworowa to nie wyrok, że będąc chorym  można cieszyć się życiem i brać udział w życiu kulturalnym i społecznym oraz odnosić sukcesy. Wobec postępu medycyny onkologicznej bardzo ważne jest odpowiednie przygotowani mentalne do walki z nowotworem. Dodatkowo cykl przedsięwzięć edukacyjnych  uświadomił uczestnikom,  że na raka może zachorować każdy bez względu na wiek i płeć, dlatego tak ważna jest profilaktyka, dzięki której można kontrolować własny organizm i wdrożyć odpowiednie nawyki prozdrowotne, którą mogą ochronić człowieka przed zachorowaniem.  

Spektakl teatralny „Igraszki z diabłem” był zwieńczeniem przedsięwzięcia „Włocławek walczy z rakiem” zorganizowanej przez włocławski Hufiec Pracy. Wcześniej uczestnicy Hufca wzięli udział w prelekcji dotyczącej profilaktyki i diagnostyki onkologicznej przygotowanej przez Regionalne Centrum Onkologii we Włocławku oraz napisali test sprawdzający ich wiedzę w zakresie chorób nowotworowych i sposobów ich zapobiegania. Laureatami zostali: Adrian Opic - I miejsce, Sylwia Bulińska - II miejsce i Jakub Kowalewski, który zajął miejsce III. Efektem tych działań jest wyraźny wzrost świadomości prozdrowotnej uczestników, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz znaczenie profilaktyki jako medycyny przyszłości zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

IGR1 Aktorzy Akademii Walki z Rakiem w spektaklu „Igraszki z diabłem”.
IGR3 Wymiana doświadczeń z aktorami Akademii Walki z Rakiem i edukacja prozdrowotna uczestników.
IGR7 Występ artystyczny uczestników włocławskiego hufca.
IGR8 Wręczenie podziękowań i upominków dla aktorów.
IGR9 Laureaci konkurs wiedzy o tematyce prozdrowotnej z aktorami.
IGR2 Uczestnicy spektaklu.

 

 


 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007