OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

MOC ATRAKCJI  W TORUNIU

Od  30 stycznia do 3 lutego 2017 roku w Środowiskowym Hufcu Pracy w Toruniu  odbywała się  Akcja Zima 2017  dla dzieci ze środowiska lokalnego oraz dla młodzieży ze  Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu.

Półkolonie zostały zgłoszone jako wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży do Kuratorium Oświaty i Wychowania. Program zajęć został  skierowany do młodych ludzi, którzy chcą aktywnie i kreatywnie spędzić wolny czas w mieście.

Ferie dla dzieci ze środowiska rozpoczęły się od wyjścia do toruńskiego Ogrodu zoobotanicznego, gdzie zaobserwowali zimowe zwyczaje zwierząt. Następnie uczestniczyli w warsztatach wyrobów cukierniczych w Manufakturze Cukierków, podczas którego poznali tajniki uzyskiwania  masy  na cukierki oraz różnorodne techniki ich wyrobu. Na zakończenie pokazu odbyła się degustacja.

Pierwszego dnia uczestnicy OHP w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki uczestniczyli w lekcji historii „na żywo”, którą poprowadzili przedstawiciele bractwa rycerskiego. Prowadzący opowiadali o rycerskich ideałach, zabierając uczestników w magiczną podróż w czasie, kiedy to na zamku tętniło życie. Podczas zwiedzania młodzież poznała historię Wielkiej wojny 1409-1411 w Toruniu oraz przyczyny powstania zamku i powód przybycia zakonu krzyżackiego na nasze ziemie. Wśród atrakcji znalazły się także warsztaty walk rycerskich. Kulminacją był pokazowy pojedynek walk średniowiecznych. Oprócz zmagań rycerskich dodatkowo uczestnicy wzięli udział w zabawach plebejskich oraz mieli możliwość założenia elementów stroju rycerskiego. Jednak największą atrakcją cieszył się turniej strzelania z łuku.

Kolejne dni przynosiły wiele atrakcji.

Dzieci ze środowiska lokalnego w Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” uczestniczyły w doświadczeniach chemicznych i  poznały właściwości   niektórych znanych środków stosowanych w chemii i w lecznictwie.  Dalsza część obejmowała warsztaty rycerskie przeprowadzone przez Rycerzy z Zamku. Poznali tam techniki władania mieczem, a także mogli zmierzyć się w walce z rycerzami.  Podczas zajęć edukacyjnych na Toruńskiej Barbarce pt. „Czym owady zajmują się zimą?” odbyła się nietypowa lekcja przyrody. Dużą porcję ciekawostek i mnóstwo wiedzy dostarczyła wycieczka do Centrum Nauki „Młyn Wiedzy”. W pokoju zagadek  uczestnicy musieli  wykorzystać swoje pokłady logicznego myślenia aby wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. W Muzeum Historyczno – Wojskowym młodzi ludzie zwiedzili wystawę „Toruń 1945”.  Zasadniczym celem Fundacji prowadzącej muzeum jest działalność o charakterze naukowo – badawczym i edukacyjnym z zakresu dziejów historycznych i wojskowych regionu. Muzeum prowadzi szereg działań zmierzających do wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu i szacunku do tradycji narodowych.  Podczas warsztatów fryzjerskich w salonie fryzjerskim „KANT” tworzono fryzury wg pomysłów dzieci i przypominane podstawowe zasady higieny dotyczące włosów.

Oprócz zajęć warsztatowych dzieci i młodzieży aktywnie spędzała czas na rozgrywkach bowlingowych, grach i zabawach ruchowych na lodowisku, turniejach gier  planszowych – zręcznościowych i logicznych, zajęcia na siłowni zewnętrznej.

Wszystkie  działania mają na celu mobilizowanie młodzieży do aktywnego wypoczynku przy szerokim wachlarzu propozycji od wycieczek i warsztatów edukacyjnych po wysiłek fizyczny.

Na podsumowanie akcji dzieci dostały drobne upominki z Urzędu Marszałkowskiego.

ZIM14 Dzieci ze środowiska lokalnego z upominkami od Urzędu Marszałkowskiego.
ZIM1 W Młynie Wiedzy.
ZIM2 Strzelanie z łuku.
ZIM3 Wizyta w ZOO.
ZIM5 Zajęcia interaktywne w ZOO.
ZIM6 W Manufakturze cukierków.
ZIM7 Z atrybutami Krzyżaków.
ZIM8 W Muzeum Historyczno – Wojskowym przy wystawie „Toruń 1945”
ZIM9 Na kręgielni
ZIM10 Na lodowisku CKK „Jordanki”.
ZIM11 Warsztaty fryzjerskie w Salonie Fryzjerskim.
ZIM12 Rozgrywki gier planszowych.
ZIM13 Poznawanie nowych gier w salonie gier.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007