OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

NAKRĘTKA DLA ZIEMI W BRODNICY

Między 18 lutego a 4 marca w Hufcu Pracy w Brodnicy odbywała się akcja: Nakrętka dla Ziemi. Inicjatorami oraz organizatorami wydarzenia była Rada Młodzieży Hufca.

Każdego dnia odkręcamy plastikowe butelki, a nakrętki z reguły lądują w koszu na śmieci. Ten niewielki przedmiot, konsekwentnie zbierany, może wiele zdziałać. Jedna nakrętka na pozór nic nie znaczy, ale liczy się efekt skali. W skupie tona nakrętek może kosztować nawet kilkaset złotych a to jest już spora suma. Każdy, kto miał plastikowe nakrętki, przynosił je na lekcje z wychowawcami OHP lub bezpośrednio do Hufca. Nie ważny  był kształt, kolor czy producent – im więcej kapsli, korków, nakrętek – tym lepiej.

Dlaczego akurat nakrętki? Nakrętki nie są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy regranulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na doniczki, wiadra, czy łopaty. Warto także zwrócić uwagę na to, że to właśnie dzięki takim akcjom naprawdę dużo osób nie wyrzuca do pojemnika ze śmieciami zakręconych butelek – dzięki czemu zajmują one mniej miejsca i łatwiej jest je powtórnie przetworzyć. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie. Dla młodzieży jest to świetna lekcja na temat ochrony środowiska i zasad recyklingu oraz doskonały sposób na uwrażliwienie na potrzeby innych, uświadomienie sobie, że nawet mały gest, jakim jest zbieranie plastikowych nakrętek, może komuś pomóc.

Zebrane nakrętki zostały dostarczone rodzicom małej Ali Ślażyńskiej, którzy dochód z ich sprzedaży przeznaczą na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Młodzież zostawiła miejsce w Hufcu  na zbiórkę nakrętek, żeby wyrobić w sobie dobre nawyki segregacji odpadów.

NDZ2 NDZ3
NDZ1  
   
   

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007