OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

BRODNICA: O GWARZE I GERMANIZMACH

1 marca Rada Młodzieży z Hufca Pracy z Brodnicy zorganizowała spotkanie z panem Piotrem Grążawskim, lokalnym dziennikarzem i patriotą, autorem książek: Gwara i germanizmy powiatu brodnickiego,  Historie prawdziwe, Powiastki, Ludowe bajdy, Anegdoty mikroregionu pięciu gmin: Golub-Dobrzyń, Kowalewo, Ciechocin, Zbójno, Radomin; Rychtuja się! Swaty ido! i innych. Tematem zajęć była gwara i germanizmy kresów Pomorza Nadwiślańskiego a w szczególności okolic Brodnicy.

Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała opowieści o tym, jak zróżnicowana ludność zamieszkiwała ich region oraz jak to zróżnicowanie wpłynęło na język, jakim posługują się do tej pory mieszkańcy Pojezierza Brodnickiego. Pokrótce przedstawiona została historia rozwoju miasta, począwszy od czasów, kiedy władzę sprawował tu Zakon Krzyżacki, poprzez okres II Wojny Światowej aż do współczesności. Okazało się, że nie tylko język niemiecki wpłynął na gwarę regionu. Nie bez znaczenia były także wpływy ludności żydowskiej a nawet osadników szkockich, swego czasu zamieszkujących te tereny.

Rada Młodzieży przygotowała miniwystawę, gdzie zamieściła krótką informację o panu Grążawskim i jego książkach, zawierającą nawet niektóre popularne w Brodnicy, a rzadko spotykane w innych regionach słowa. Ze szkolnej oraz miejskiej biblioteki zostały wypożyczone książki bohatera spotkania, aby każdy chętny mógł się zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi regionu, jaki zamieszkuje.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy spotkania zapozowali do pamiątkowej fotografii, była to też chwila na zadawanie dodatkowych pytań. Panu Grążawskiemu bardzo spodobało się zainteresowanie młodzieży lokalną historią i tradycjami.

GW4 Wspólna pamiątkowa fotografia uczestników spotkania.
GW1 Młodzież z zainteresowaniem słucha prelekcji.
GW2 Piotr Grążawski, miniwystawa oraz książki autorstwa bohatera spotkania.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007