OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

"TŁUSTY CZWARTEK"

Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Młodziez skupiona w jednostkach Kujawsko-Pomorskiej WK OHP, w tym ucząca się zawodu cukiernika,  wzięła to sobie do serca i od rana przystąpiła do pracy.

W Brodnicy 23 lutego uczestnicy hufca, przygotowujący się do wykonywania pracy cukiernika, zaprosili wychowawców i kolegów na pączki. Podczas spotkania młodzież rozmawiała na temat tradycji Tłustego Czwartku. Dowiedzieli się na przykład, że według wierzeń ludowych kto nie zje tego dnia ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości. Tradycja jedzenia słodkości na zakończenie karnawału pojawiła się w naszym kraju w XVI wieku. Dawniej w niektóre drożdżowe wypieki wkładano migdały i orzechy, a ten, kto na nie trafił, miał być szczęśliwy do końca życia. Przyszli cukiernicy opowiedzieli o tajnikach swojego zawodu i zdradzili przepis na lukrowany przysmak.

Uczestnicy bydgoskiego hufca, uczniowie  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie z wielką radością przystąpiła do samodzielnego pieczenia czwartkowego przysmaku. W  dobie komercjalizacji i w dużym stopniu uprzemysłowienia prawie wszystkich dziedzin gospodarczych, wychowawcy bydgoskiego hufca postawili sobie za cel nie tylko  kultywowanie tradycji, ale również wdrażanie młodego pokolenia do samodzielnego sporządzania wypieków i czerpania satysfakcji z wykonanej pracy.  Samodzielne pieczenie dało uczestnikom warsztatów cukierniczych dużo radości i przeświadczenie, że to nie takie trudne, a smaczne. Młodzież wykazała się dużą cierpliwością  i dokładnością podczas pieczenia słodkich przysmaków. Upieczone pączki zostały skonsumowane z wielki apetytem i w miłej atmosferze  zarówno przez uczniów i grono pedagogiczne .

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu w Tłusty Czwartek odwiedzili pracodawców zewnętrznych, sponsorów oraz instytucje ze słodkim poczęstunkiem – pączkami i chrustami,  przygotowanymi przez  młodzież. Ta miła inicjatywa wywołała uśmiechy na twarzy wszystkich osób odwiedzonych i była doskonałą okazją do promocji Ośrodka w środowisku lokalnym. Podczas inicjatywy towarzyszyła nam Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

 

PACZ1 Uczestnicy 2-1 HP odbywający praktyki w zawodzie cukiernik od rana ciężko pracowali.
PACZ2 W Tłusty Czwartek zaprzyjaźniona cukiernia przygotowuje ponad 30 tysięcy pączków.
tlu1 Formowanie pączków przez młodzież bdgoskiego hufca. 
tlu3 Lukrowanie.
tlu4

Pączki dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu.

tlu5 Uczestniczka OSiW podczas wizyty w Przedszkolu „Puchatek”, gdzie Klub Aktywnych realizuje wolontariat w ramach programu „Aktywność dobry wybór”.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007