OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

WŁOCŁAWEK WALCZY Z RAKIEM

W dniu 17 lutego 2017 roku w świetlicy włocławskiego Hufca Pracy odbyła się prelekcja na temat profilaktyki i diagnostyki onkologicznej, która wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem,  przypadającego na dzień 4 lutego.

Spotkanie skierowane dla uczestników Hufca, będących uczniami ZS WSO „Cogito” oraz Zespołu Szkół Budowlanych  poprowadziły specjalistki z dziedziny onkologii: Pani Agnieszka Lenarczyk Kierownik Centrum Diagostyczno – Leczniczego Filia Regionalnego Centrum Onkologii we Włocławku oraz Pani Agnieszka Kaczmarek pielęgniarka koordynująca z Zakładu Radioterapii we Włocławku. Podczas spotkania prelegentki w ciekawy i przystępny sposób przekazały rzetelną wiedzę na temat  źródeł powstawania nowotworów, zakresu, w jakim styl życia wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu oraz omówiły zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Specjalistki prowadzące spotkanie zachęciły słuchaczy do wykonywania badań profilaktycznych i  podjęcia walki z otyłością,  poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i  poprawę sposobu żywienia. Spotkanie uzmysłowiło wszystkim, że problemy onkologiczne mogą dotknąć każdego, dlatego nigdy nie jest za późno aby zatroszczyć się o własne zdrowie i zadbać o  prawidłowe nawyki prozdrowotne.  Początkowe zmiany patologiczne, mogące z czasem przekształcić się w raka, zazwyczaj trudno poddają się badaniu, a choroba rozwija się latami. Nie można więc lekceważyć możliwości rozpoczęcia procesu nowotworzenia już w okresie rozwojowym. Dlatego profilaktykę onkologiczną, ukierunkowaną na odpowiednią modyfikację stylu życia, należy zaczynać już we wczesnych latach życia. Prelekcja dotycząca profilaktyki i diagnostyki onkologicznej była pierwszym przedsięwzięciem w ramach akcji „Włocławek  walczy z rakiem” podjętej przez  włocławski Hufiec Pracy.

Kolejnym będzie test wiedzy o profilaktyce onkologicznej oraz spektakl w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku pt. „Igraszki z diabłem”, w którym jako aktorzy wystąpią podopieczni Akademii Walki z Rakiem w Toruniu, osoby zmagające się z tą niezwykle groźną chorobą.

WAL3 Prelekcję na temat profilaktyki onkologicznej poprowadziła pielęgniarka koordynująca z Zakładu Radioterapii we Włocławku – Pani Agnieszka Kaczmarek
WAL4 Młodzież na koniec spotkania otrzymała broszury, ulotki, Kodeks Walki z Rakiem oraz inne pomocne materiały o tematyce onkologicznej

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007