OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

AKCJA ZIMA OHP  W CEIPM W TORUNIU                                   

W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2017 roku w jednostkach organizacyjnych Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Toruniu realizowano szereg przedsięwzięć skierowanych do młodzieży w wieku 15-25 lat w ramach Akcji Zima.

W MCK w Chełmnie zachęcano do skorzystania z ofert pracy,  rejestracji i wypełnienia „ankiety poszukującego pracy”, zrealizowano także giełdę pracy na stanowisko kolportera ulotek. W sali Powiatowego Urzędu Pracy zorganizowano spotkanie rekrutacyjne dla osób zainteresowanych pracą zagraniczną. Oferty pracy na terenie Holandii  przedstawione zostały przez reprezentantki Agencji Sherpa z Torunia. Oferowano  prace w sektorze rolnictwa, ogrodnictwa, logistyki, produkcji  w tym również spożywczej. Omówiono specyfikę zatrudnienia  na terenie Holandii, miejsca pracy, wynagrodzenia oraz terminy umów. Uczestnicy spotkania otrzymali również informacje o transporcie, ubezpieczeniach i  miejscach noclegowych. Podobne działania odbyły się w PPP w Wąbrzeźnie. W ramach  ferii z pracą pośrednik pracy Joanna Okulińska przygotowała giełdę pracy na stanowisko kolportera ulotek oraz zapoznała młodzież z sytuacją na lokalnym rynku, omówiła metody jak i gdzie  szukać pracy oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Torunia realizowało programu pt. „Mądry pracownik po szkodzie, czyli co powinieneś wiedzieć podejmując pracę”. Spotkania odbywały się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Golubiu – Dobrzyniu. Program realizowano we współpracy z lokalnym pośrednikiem pracy. Zajęcia objęły wsparciem młodzież w wieku 15 – 25 lat z powiatu golubsko – dobrzyńskiego. Uczestnicy warsztatów skorzystali ze wsparcia doradców zawodowych, specjalisty ds. rozwoju zawodowego i pośrednika pracy. Spotkania miały na celu wyposażenie młodzieży w wiedzę i umiejętności z zakresu poruszania się po rynku pracy. Specjaliści przeprowadzili warsztaty z mowy ciała i przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, przekazali najnowsze informacje dotyczące różnych form zatrudnienia. Ponadto zasady bezpieczeństwa w miejscu pracy omówił przedstawiciel miejscowej straży pożarnej. Młodzież skorzystała również z indywidualnych porad zawodowych, podczas których zapoznała się z zasadami tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Specjaliści pomagali też opracować profesjonalne portfolio. Trzeciego lutego odbyła się giełda pracy, podczas której uczestnicy zostali zapoznani z profilem działalności oraz możliwością podjęcia pracy w firmie „Marmot” z Kowalewa Pomorskiego. Pozwoliło im to na sprawdzenie zdobytych umiejętności w praktyce.

Na zakończenie programu każdy jego uczestnik otrzymał specjalny dyplom potwierdzający zdobyte umiejętności oraz został wyposażony w pakiet informacyjno – promocyjny, zawierający materiały z zajęć, ulotki oraz gadżety promocyjne.

Także MCK w Brodnicy włączyło się w program ciekawego i kreatywnego spędzania czasu w ferie. Zorganizowało warsztaty oraz porady indywidualne dla młodzieży uczącej się i poszukującej pracy. Warsztaty odbyły się w ramach autorskiego programu „I co dalej po szkole”. W programie brało udział 11 uczniów klasy trzeciej Gimnazjum w Górznie. Celem programu była pomoc młodzieży uczącej się w świadomym planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. Podczas cyklu zajęć grupowych z doradcą zawodowym Grażyną Moszczyńską młodzież rozpoznawała swoje zainteresowania, umiejętności i zdolności oraz określiła swoje predyspozycje zawodowe. Następnie zapoznała się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. Bardzo ważnym tematem był świat zawodów, dzięki któremu uczniowie poznali zawody przyszłości i nowe profesje wchodzące na rynek pracy. Dlatego też ciekawym elementem warsztatów okazało się spotkanie z przedstawicielem zawodu: lider sprzedaży i kosmetyczka. Podczas spotkania uczniowie poznali plusy i minusy każdej profesji oraz możliwość rozwoju zawodowego w firmie kosmetycznej AVON. Warsztaty obejmowały zabawy integracyjne, ćwiczenia, konkursy, kalambury, gry planszowe, pogadankę. Doradca zawodowy MCK przeprowadził również zajęcia dla uczestników 2-1 Hufca Pracy organizując gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające twórcze i kreatywne myślenia i przygotowując do wejścia na rynek pracy.

Drugi tydzień ferii upłynie równie pracowicie, szczególnie dla młodzieży w Chełmnie i Grudziądzu. To tam realizowane będą kolejne autorskie programy rynku pracy: „ Praca w służbach mundurowych” i „Murarz własnej kariery, czyli jak zaplanować swoją przyszłość”. Wszystkich zapraszamy także do Punktów Pośrednictwa Pracy, gdzie czekają na młodzież atrakcyjne oferty pracy.

TOR_ZIM4 Golub – Dobrzyń- giełda pracy.
TOR_ZIM2 MCK Chełmno- informacja  na temat zatrudnienia  w Holandii.
TOR_ZIM3 MCIZ- zajęcia integracyjne.
TOR_ZIM5 Golub –Dobrzyń zajęcia ze strażakiem.
TOR_ZIM6 MCK Brodnica- zajęcia w ramach programu „I co dalej po szkole”
   

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007