OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

„KULINARNE WĘDRÓWKI”  W BRODNICY

15 marca 2018 roku odbyły się pierwsze praktyczne zajęcia w ramach nowo powstałej innowacji o nazwie „Kulinarne wędrówki”. Głównym celem zajęć jest wykształcenie  u młodzieży zainteresowań i zdolności kulinarnych oraz pożyteczne i racjonalne zarządzanie  czasem wolnym. Przed uczestnikami wiele kulinarnych zadań. Nie zabraknie również wiadomości z zakresu organizacji i higieny żywienia oraz  działań związanych ze sferą finansową – planowaniem budżetu oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Ponieważ zajęcia zbiegły się ze Świętem Piekarzy  i Cukierników uczestnicy biorący udział w innowacji postanowili uczcić ten dzień, przygotowując jedno z ich ulubionych ciast – sernik.

 Zajęcia mogą odbywać się dzięki życzliwości Dyrekcji i kierownictwa CARITAS w Brodnicy. Właśnie tam młodzi kucharze mogą korzystać z kompletnego wyposażenia kuchni i realizować swoje pasje i zainteresowania.

Podczas pracy młodzież doskonale się zintegrowała, dzieląc się sprawiedliwie obowiązkami i zachowując przy tym wszelkie zasady BHP. Starała się jak najlepiej upiec ciasto i z pewnością udało się to naprawdę dobrze.

Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca. Właśnie w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Święty Klemens Maria Hofbauer   – austriacki i polski duchowny katolicki - żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Po wstąpieniu do zakonu wypiekał chleb dla braci zakonnych  i opiekował się klasztorną piekarnią.  W 1787 roku przybył do Warszawy, gdzie opiekował się najuboższymi mieszkańcami miasta. Z jego inicjatywy utworzono szkołę rodzin rzemieślniczych. Opiekował się również słynnymi warszawskimi stołówkami, w których nie brakło chleba dla najbardziej potrzebujących.                 

W naszym regionie piekarze i cukiernicy stanowią niemałą grupę. To dzięki ich pracy możemy zajadać się chrupiącym chlebem, bułkami oraz smakowitymi ciastami i ciasteczkami. Naszym pracodawcom: Piekarzom i Cukiernikom złożyliśmy życzenia pomyślności, wytrwałości w trudnych dla rzemiosła czasach. Życzyliśmy im również mistrzowskich wypieków.    

KUL1 Na początek trochę teorii.
KUL2 Chłopcy podczas przygotowań do pieczenia sernika.
KUL3 Tuż przed konsumpcją.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007