OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

SPOTKANIE Z GRUPĄ REKONSTRUKCYJNĄ W GRUDZIĄDZU

Dnia 21 marca 2018 roku w sali bankietowej OSiW w Grudziądzu odbyło się  niezwykłe spotkanie z członkami Stowarzyszenia Historycznego im. Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu.

Tego dnia, nie bez powodu zaszczycił nas swoją obecnością także p. Stanisław Wierzchucki były żołnierz wyklęty. Celem było upamiętnienie „100 - lecia Odzyskania Niepodległości”.

Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu krótkometrażowego o p. Stanisławie Wierzchuckim. Film w formie wywiadu został nakręcony przez dwóch uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu. W wywiadzie z p. Stanisławem  żołnierz Armii Krajowej opowiadał o walce z komunistami w latach 1945-1948 na terenach dzisiejszego Podlasia. Młodzież z niezwykłym zainteresowaniem wsłuchiwała się w barwne opowieści kapitana Wierzchuckiego. Jego historie bywały zabawne, ale przeważały mrożące krew w żyłach przekazy o nierównej walce z komunistami a także o reperkusjach jakie spotykały całą rodzinę naszego żołnierza niezłomnego aż do lat 80-tych.

W drugiej części spotkania wystąpiła zaproszona grupa rekonstrukcyjna, której zadaniem było przeniesienie nas  w przeszłość. Wysłuchaliśmy opowieści m.in. o przedwojennym Garnizonie w Grudziądzu czy partyzantce antykomunistycznej lat 40-tych. Członkowie Stowarzyszenia historycznego zaprezentowali uczestnikom OSiW repliki broni czarno-prochowej, a także modele mundurów żołnierskich na przestrzeni ostatnich 100 lat.

To spotkanie  przybliżyło nam wszystkim historię oraz kulturę Polski i naszego miasta.  Młodzież oraz nasi goście umówili się na kolejne spotkania, tym razem w terenie a być może nawet na strzelnicy wojskowej.

REK1 Młodzież wraz z gośćmi podczas spotkania
REK2 Pokaz broni czarno – prochowej
REK3 Prezentacja repliki broni
REK4 Barwne opowieści kapitana Wierzchuckiego.  

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007