OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLAKÓW W BRODNICY

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji członkinie Rady Młodzieży oraz Klubu Aktywnych z brodnickiego Hufca Pracy postanowili zorganizować dzieciom z zaprzyjaźnionego przedszkola warsztaty ekologiczne.

O tym, że należy dbać o środowisko nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że niektóre nasze zachowania i przyzwyczajenia mogą negatywnie wpływać na otoczenie. Szczególnie dzieci powinno się edukować w zakresie ekologicznego oraz, co za tym idzie, zdrowego stylu życia. Świadomość ogromnej roli wody jest z pewnością jedną z rzeczy, jaką należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Z takiego właśnie założenia wyszły dziewczęta z brodnickiego hufca, organizując warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego Bajeczka w Brodnicy.

W czasie warsztatów maluchy dowiedziały się, ile na naszej planecie znajduje się wody i jak niewielka jej cześć, to woda słodka – niezbędna ludziom do życia. Ponadto dzieci zastanawiały się, ile w organizmie każdego człowieka znajduje się wody i w jakiej części ludzkiego ciała jest jej najwięcej. Okazało się też, że nawet sześciolatki musza pić nawet do 6 szklanek wody, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten cenny składnik. W dalszej części spotkania przedszkolaki rozwiązywały zagadki oraz poznawały przysłowia oraz powiedzenia związane z wodą.

Istotną częścią spotkania, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród młodych uczestników, były doświadczenia. Dzieci otrzymały kilka różnych substancji i miały sprawdzić, które z nich się w wodzie rozpuszczą, a które tego nie zrobią. Następnie sprawdzały, jakie przedmioty toną a jakie pływają i zastanawiały się dlaczego tak się dzieje.

Na zakończenie każde z dzieci miało pokolorować w jak najbardziej fantazyjny sposób kroplę wody. Cztery najlepsze prace, wytypowane przez organizatorki zajęć,  zostały nagrodzone skromnymi upominkami.

Zarówno dzieci, jak i młodzież przygotowująca warsztaty, bardzo dużo ze wspólnego spotkania wyniosły. Dziewczęta z Rady Młodzieży musiały sporo się nauczyć, wyszukać wszystkie potrzebne do przeprowadzenia zajęć informacje i przygotować pomoce dydaktyczne. Dodatkowo praca z dziećmi wymaga nie tylko wiedzy, ale też otwartości, pogody ducha i zrozumienia dla najmłodszych, ale jak się okazało, dziewczyny z Hufca świetnie sobie poradziły w roli pań nauczycielek. Z całą pewnością dzieci z Bajeczki jeszcze długo będą to spotkanie miło wspominać.

WAR3(1) Wodne eksperymenty.
WAR4(1) Przedszkolaki malują fantazyjne krople wody.
WAR5(1) Obrady jury – dziewczęta wybierają najciekawsze krople wody, pomalowane przez przedszkolaków.
WAR6(1) Wręczenia nagrody za pierwsze miejsce w konkursie.
WAR7 Wspólna pamiątkowa fotografia.

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007