OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

WIOSENNA TRADYCJA W BYDGOSZCZY

21 marca 2016 roku młodzież bydgoskiego hufca wzięła udział w akcji palenia Marzanny, której celem było  pożegnanie Zimy i powitanie Wiosny.

Młodzież chcąc nawiązać do tradycji święta Jarego zakorzenionego w pogańskich obrzędach ofiarnych, mających zapewnić urodzaj, wykonała współczesną kukłę Marzanny. Kreatywność młodzieży okazała się owocna i pozwoliła stworzyć Marzannę z materiałów pochodzących z recyklingu. Głowę i korpus wypchano gazetami,  ubraniami i trocinami, ręce zrobiono ze starych rękawic,  a spódnicę skrojono  z obrazu wykonanego przez uczestników na płótnie. Kukła Marzanny przedstawiająca boginię ,została  w rytualny sposób spalona przez młodzież na placu ćwiczebnym przy siedzibie straży pożarnej.

Uczestnicy mieli także okazję zwiedzenia siedziby Straży Pożarnej i poznać namiastkę pracy strażaka. Podczas pobytu w jednostce straży zaprezentowano sprzęt pożarniczy i przeprowadzono konkurs porzekadeł wiosennych.

 Uczestnicy w sposób przystępny poznali  tradycję powitania wiosny, a ponadto spędzili w sposób kreatywny czas co stanowiło miłą  to alternatywę do codziennych zajęć.

WIOS1 Marzanna przed spaleniem
WIOS2 Namiastka pracy strażaka
WIOS3 Zwiedzenie siedziby straży

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007