OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GRUDZIĄDZU

Dnia 1 marca 2018 roku grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP  w Grudziądzu  w tym członkowie Rady Młodzieży wraz z Kierownikiem i Zastępcą Kierownika Ośrodka wzięli aktywny udział w uroczystości z Okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia w ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyły się z inicjatywy Prezydenta Grudziądz Roberta Malinowskiego oraz Dowódcy Garnizonu Grudziądz płk Krzysztof Tokarczyk.

Uczestnicy wzięli udział w uroczystym złożeniu kwiatów na Placu Niepodległości przy pomniku Tadeusza Kaubego oraz w uroczystości z asystą wojskową przygotowaną przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądz, Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Rota” oraz uczniów grudziądzkich Szkół pod pomnikiem Witolda Pileckiego (al. 23 Stycznia, Planty).

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone 1 marca, w celu upamiętnienia żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, którzy walczyli o suwerenności Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób.  
            Ta uroczystość z pewnością pozwoliła na  przybliżenie uczniom walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską , stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie.

„Cześć i chwała Bohaterom!”

WYK2 Młodzież OSiW wraz z Kierownikiem Ośrodka oddaje cześć Bohaterom.
WYK1 Podczas uroczystości.
WYK5 Warta Honorowa.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007