OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

AKCJA „ŻONKIL” W INOWROCŁAWSKIM HUFCU

W dniu 19 kwietnia 2018 roku uczestnicy Hufca Pracy w Inowrocławiu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkil”. Przedsięwzięcie miało na celu upamiętnienie 75 rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim.

Młodzież spotkała się w świetlicy hufca, gdzie własnoręcznie wykonała żonkile, symbol pamięci o powstaniu w gettcie warszawskim, związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Zajęcia manualne poprzedziła pogadanka na temat genezy wydarzeń, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej.

Następnie uczestnicy odwiedzili bibliotekę miejską w Inowrocławiu, gdzie w Saloniku Literackim zapoznali się z prezentacją multimedialną: „Kobiety w powstaniu w getcie warszawskim” przygotowaną przez panią Magdalenę Buda ze stowarzyszenia "Nowa para butów". Prowadząca nawiązała do przypadające również w tym roku 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom. Podczas wykładu młodzież dowiedziała się nie tylko o przyczynach wybuchu powstania, ale także o liczebności jego uczestników oraz  poznała biografie pięciu kobiet, które odegrały w nim dużą rolę. Na koniec każdy z uczestników dostał na pamiątkę papierowy żonkil – symbol pamięci o powstaniu warszawskim.

Przedsięwzięcia tego typu są znakomitą okazją do przybliżenia historii w niecodzienny sposób oraz zainspirowania młodych ludzi do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z dziejami naszego kraju.

ZON1 Młodzież własnoręcznie przygotowała żonkile - symbol pamięci o powstaniu w gettcie warszawskim.
ZON2 Podczas prezentacji multimedialnej: „Kobiety w powstaniu w getcie warszawskim”.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007