OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

DBAJĄ O TORUŃSKIE ZAMKI

W dniach 27 i  28 kwietnia  2017 roku młodzież Środowiskowego Hufca Pracy, wraz z wychowawcą udała się do pobliskiego Zamku Dybowskiego w Toruniu, aby pomóc Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz do Zamku Krzyżackiego, aby przygotować teren do  zbliżającej  się "Majówki historycznej".

Zamek Dybowski został wzniesiony w XV w. na mocy decyzji króla Władysława Jagiełły przy granicy Królestwa Polskiego z Państwem Krzyżackim, jako siedziba polskich starostów królewskich. Jednocześnie budowla ta miała być demonstracją siły państwa polskiego w czasie trwającego wtedy konfliktu polsko – krzyżackiego. Z dawnej świetności zamku, zachowały się mury obronne, resztki wieżyczek oraz brama wjazdowa, natomiast Zamek Krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku. Stare i Nowe Miasto 16 września 1994 roku uznane zostało za pomnik historii, natomiast w 1997 roku wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Młodzież zainteresowała się historią tych obiektów podczas jednej z wycieczek zorganizowanych przez wychowawców. Działaniem wspólnie pojętym przez młodzież i „Zamki” było porządkowanie dziedzińców, zabezpieczenie  zabytkowych cegieł oraz pielęgnacja zieleni, a także sprzątanie  lochów. Podczas prac przedstawiciele zamków przekazali młodzieży wiele ciekawostek związanych z tymi zabytkami, dzięki czemu uczestnicy akcji poszerzyli swoją wiedzę historyczną. W zamian za ciężką i solidną pracę, uczestnicy akcji mogli zwiedzić zamki  oraz „wypocząć” w pokoju Strachu.

Była to też okazja do podpisania umów wolontariackich obowiązujących do końca czerwca. Dla młodzieży to nowe wyzwanie i obowiązki, które kształtują pozytywnie osobowość młodych ludzi oraz uczą pracy.

   
db1 db2
db3 db4
db5 db7
db9  
   
   
   
Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007