OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

MŁODZIEŻ PORZĄDKOWAŁA CMENTARZE KRESOWE NA WOŁYNIU


Wołyń to miejsce szczególne na polskiej mapie pamięci, naznaczone kilkusetletnią tradycją kultury i tradycji Polaków i  Ukraińców. Kres tej historycznej narracji położyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze… Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości z Lublina organizuje kilkunastodniowe wyjazdy na Wołyń, podczas których młodzież z terenu całej Polski ratuje polskie nekropolie i miejsca pamięci na byłych Kresach II RP.                               

W dniach 16-21 maja dziesięcioro uczestników Hufca Pracy z Brodnicy, Bydgoszczy oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Grudziądza wraz z wychowawcami Anną Smolińską, Jakubem Gertnerem oraz Karoliną Nadarzewską przyłączyło się do tegorocznego wyjazdu wolontariuszy na Wołyń.

Uczestnicy wyjazdu – 65 osobowa grupa młodych ludzi z całej Polski, zakwaterowali się w Turzysku i Sołowiczach (Obwód Wołyński) skąd codziennie ruszali porządkować zapomniane polskie cmentarze – w Przewałach, Tuszysku i Kupiczowie . Była to ciężka, ale owocna praca dająca ogromną satysfakcję.

W czasie wieczornych biesiad młodzież miała okazję poznać wiele ciekawych historii polskiego czynu niepodległościowego, ze szczególnym nastawieniem na dzieje „Żołnierzy Niezłomnych”. Śpiewano pieśni patriotyczne.

W 2 W 3
W 4 W 5
W 6  

 

 

 

 


 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007