OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

MŁODZI NA SZKLAKU - OD GIMNAZJALISTY DO ARTYSTY

Dnia 8 maja 2017 roku w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży odbyło się spotkanie dla uczniów klas drugich i trzecich Gimnazjum Plastycznego z Bydgoszczy. Zajęcia dla młodzieży zostały przygotowane przez pracowników Centrum. Każdy ze specjalistów przeprowadził zajęcia w dwóch grupach liczących po 15 osób.

Podczas zajęć ze specjalistą ds. rozwoju zawodowego zastał przeprowadzony test predyspozycji zawodowych. Młodzież miała okazję poddać analizie swój poziom zainteresowań, umiejętności i możliwości w konkretnych obszarach zawodowych. Taka wiedza może być przydatna  w wyborze dalszych ścieżek edukacyjnych i pomoże przejść trudny proces od roli ucznia w gimnazjum do roli ucznia szkoły średniej. W ostatnim punkcie  testu  znajdują się zawody z obszarów artystycznych, dlatego w dalszej części spotkania uwagę skupiono  na rozwiązywaniu zadań praktycznych, związanych z niestandardowym myśleniem. Młodzież uruchamiała swoją prawa półkulę mózgową wykonując ćwiczenia na kreatywność:  ułożenie z 3 narysowanych elementów innej całości obrazka, wymyślenie pułapki na myszy. Spośród wszystkich ćwiczeń największe zainteresowanie wzbudziło zadanie ,,jak przecisnąć swoje ciało przez kartkę papieru’’.          

Druga część zajęć  została przeprowadzona przez pośrednika pracy/ asystenta EURES MBP w Bydgoszczy. Podczas zajęć gimnazjaliści  wykonywali ćwiczenia z zakresu predyspozycji liderskich i budowania zespołu. Młodzież miała okazję przekonać się w jaki sposób kształtują się role w grupie i jakie zależności powstają w celu realizacji projektu. Szczególną uwagę zwrócono na tworzenie się relacji. Pośrednik pracy podkreśliła, iż umiejętności liderskie można rozwijać poprzez zaangażowanie w działalność szkolną i w wolontariacie.                                                     

Kolejne zajęcia przeprowadziła specjalista ds. programów. W trakcie tych zajęć po części integracyjnej młodzież ze względu na profil zainteresowań  młodzieży projektowała logo dla stadniny koni, a także dla studia nagrań. Po zakończeniu wszystkich zajęć odbyło się głosowanie uczniów na najlepszą pracę. Autorzy najlepszych otrzymali drobne upominki.                                                                                                                                  

SZL1 Specjalista ds. rozwoju zawodowego podczas zajęć TEST
SZL2 Pośrednik pracy/ asystent EURES podczas zajęć LIDER
SZL3 Specjalista ds. programów podczas zajęć LOGO
Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007