OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

OPOWIEDZIELI O HISZPANII

Uczestnicy Hufca Pracy w Brodnicy, którzy w kwietniu 2017 roku wzięli udział w młodzieżowej wymianie międzynarodowej w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+ zaprosili koleżanki i kolegów na prezentację zdjęć z tej niezwykłej wyprawy.

Spotkanie odbyło się w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Uczestniczyli w nim uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Obejrzeli krótki film podsumowujący pobyt swoich rówieśników w Vilafranca del Penedes, niedaleko Barcelony. Młodzież, która była na wymianie, przygotowała multimedialną prezentacje zdjęć, opowiedziała o celu wyjazdu, przybliżyła program i podzieliła się wrażeniami.

Wymiana miała miejsce w dniach 10-18 kwietnia, pojechali na nią Patrycja Madejewska, Ewelina Lange, Kinga Karpińska, Natalia Majewska i Daniel Zakrzewski z ZSZ. Liderem wyjazdu była wychowawczyni HP Magdalena Golubska.

Przedsięwzięcie odbyła się pod hasłem „Europe creative place – the power of your imagination”, tematyka skoncentrowana była na kulturze katalońskiej, tradycyjnym tańcu z tego regionu, a także sztuce audiowizualnej. Było okazją do stworzenia wspólnego wyrazu artystycznego na bazie lokalnych doświadczeń uczestników z Polski, Węgier, Szwecji, Holandii, Francji, Portugali i Hiszpanii. Przez tydzień młodzi ludzie rozmawiali o tożsamości narodowej i europejskiej, o problemach Unii Europejskiej i sposobach ich rozwiązania, o wspólnocie i roli młodszych pokoleń w jej utrzymaniu. Brali też udział w zajęciach i warsztatach artystycznych, podczas których przygotowali występ muzyczno-taneczno-teatralny. Efekty swojej pracy zaprezentowali władzom i mieszkańcom miasta podczas finałowego spotkania na placu przed ratuszem.

Pobyt w Vilafranca del Penedes był również okazją do poznania nowych ludzi, kultur i zwyczajów. Uczestniczy wzięli udział w treningu Castellers de Vilafranca, grupy budującej wieże złożone z ludzi. Ponadto gościli w siedzibie władz miejskich, spotkali się z burmistrzem, wystąpili w lokalnej telewizji.

Cele projektu: poznanie specyfiki kulturowej uczestników, zrozumienie wspólnoty europejskiej jako wielkiej przestrzeni współistnienia, dialogu i wzajemnego szacunku, promowanie wrażliwość i szacunku do siebie i swojego pochodzenia, promowanie pozytywnego podejścia do różnych kultur, poszanowanie różnych kultur i zrozumienie tożsamości europejskiej jako całości, promowanie tworzenia przestrzeni dla tańca, sztuki i nauk audiowizualnych, sprzyjanie integracji młodzieży szansami poprzez taniec.

Wyjazd zorganizowany został przez Kujawsko-Pomorską Wojewódzką Komendę OHP w Toruniu.

prez_hisz3 Prezentacja zdjęć odbyła się w auli CKZiU.
prez_hisz1 Uczestniczki i liderka wymiany prezentowały zdjęcia.

  

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007