OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

MŁODZIEŻ PORZĄDKOWAŁA CMENTARZE KRESOWE NA WOŁYNIU

W dniach 18-25 maja sześcioro uczestników Hufca Pracy z Brodnicy i jeden uczestnik Hufca z Włocławka wraz z wychowawcą Karoliną Nadarzewską przyłączyli się do tegorocznego wyjazdu wolontariuszy na Wołyń organizowanego przez Lubelską Wojewódzką Komendę OHP.

Wołyń to miejsce szczególne na polskiej mapie pamięci, naznaczone kilkusetletnią tradycją kultury i tradycji Polaków i  Ukraińców. Kres tej historycznej narracji położyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze… Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości z Lublina organizuje kilkunastodniowe wyjazdy na Wołyń, podczas których młodzież z terenu całej Polski ratuje polskie nekropolie i miejsca pamięci na byłych Kresach II RP.          

Pierwszym celem podróży był Tarnopol, gdzie wzięli oni udział w Dniach Kultury Polskiej. Młodzież OHP wspólnie z młodzieżą ukraińską przygotowała stoisko, na którym można było posmakować polskich specjałów: żurku, piernika czy bigosu. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: malowanie twarzy, balony w barwach Polski i Ukrainy, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Następnie uczestnicy zakwaterowali się w Turzysku (Województwo Wołyńskie) skąd codziennie ruszali porządkować zapomniane polskie cmentarze – w Przewałach, Łukowie i Ostrówkach. Była to ciężka, ale owocna praca dająca ogromną satysfakcję.

Wieczorne biesiady były okazją do wymiany informacji, doświadczeń i dokumentacji przeprowadzonych prac połączony z szeroko pojętą edukacją. Młodzież miała okazję poznać wiele ciekawych historii polskiego czynu niepodległościowego, ze szczególnym nastawieniem na dzieje „Żołnierzy Niezłomnych”.

WOL2 Z Panem Piotrem Gawryszczakiem Komendantem Wojewódzkim OHP w Lublinie.
WOL1 Dni Kultury Polskiej w Tarnopolu.
WOL3 Prace porządkowe
WOL4 na cmentarzu w Przewałach.
WOL5 Stawianie krzyża przez brodnicką młodzież.
WOL6 Wspólna modlitwa i stawianie zniczy na zakończenie prac porządkowych.
WOL7 Rozmowy z dziećmi z Łukowa Wadimem i Olą. 
Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007