OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

LEKCJA RELAKSU DOBIEGŁA KOŃCA

W ramach Akcji Lato od lipca do września bieżącego roku odbywały się zajęcia pn. „Lekcja Relaksu”. Była to wyjątkowa okazja do spotkań z wolontariuszką Panią Natalią Niemczyk – Mwakatobe, która na co dzień jest właścicielką mobilnego gabinetu masażu oraz promotorką zdrowia.

 Mimo licznych obowiązków zawodowych pani Natalia przez prawie 3 miesiące regularnie prowadziła zajęcia dla chętnych zgłębienia wiedzy na temat sztuki relaksu. Zajęcia były świetną okazją do poznania siebie oraz swoich potrzeb. Nasza wolontariuszka uświadomiła wszystkim uczestnikom o tym jak ważne jest, aby słuchać swojego organizmu i jak w naturalny sposób dbać o stan ducha i ciała.  Uważne jedzenie to też sposób na relaks , przemyślane i odpowiednio skonsumowane z rozwagą zdrowe posiłki to zdrowe ciało, a zdrowym ciele zdrowy duch. Odbyły się również zajęcia na których każdy miał okazję narysować swoją własną, niepowtarzalna mandalę. Lecz zajęcia z Panią Natalią to nie tylko teoria. Nasze uczestniczki nauczyły się wielu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie kręgosłupa, doświadczyły relaksacji przez pulsację oraz nauczyły się jak oczyścić się z emocji poprzez oddech. Aby wiedzieć jak skutecznie się zrelaksować nie obyło się bez podstaw fizjonomii oraz fizjologii człowieka, tak, aby uświadomić sobie na co zwracać uwagę, aby osiągnąć maksymalny poziom relaksu.

Relaks to oddziaływanie na różne zmysły. Aromaterapia stała się strzałem w dziesiątkę. Obecni na zajęciach mieli poznać całą gamę zapachów naturalnych olejków. Kora cynamonu, mandarynka, kilka odmian zapachów mięty, zapachy kwiatowe, cytrusowe, jałowiec, rozmaryn, oraz królowa naszych zajęć lawenda. Każdy zapach ma swoje zastosowanie oraz działanie pobudzające, lecznicze czy po prostu relaksujące. Podczas ostatnich zajęć uczestniczki spotkania dowiedziały się czym można masować, jakich naturalnych olejów warto używać do masażu, jak można w domu przy użyciu kawałka materiału, ryżu, wiórek kokosowych oraz aromatycznych przypraw stworzyć stempel do masażu. W drugiej części zajęć jedna z uczestniczek została wymasowana przez naszą profesjonalną masażystkę, a reszta z Pań miała okazję nauczyć się podstaw masażu relaksacyjnego m.in. trenując na modelce. Podczas zajęć powstała Księga Relaksu, której autorami są wszyscy uczestnicy zajęć. Jest to świetna pamiątka oraz okazja do powtórki materiału nt. relaksu.

Podsumowując były to zajęcia, podczas których każdy z uczestników zdobył ogrom wiedzy, ale i umiejętności praktycznych. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalnej prezentacji wiedzy z zakresu szeroko pojętego relaksu, biologii, fizjologii człowieka, aromaterapii oraz wielu dziedzin nauki, w których Pani Natalia jest ekspertem te zajęcia były tak wyjątkowe i wartościowe. Dziękujemy w imieniu Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy oraz uczestników zajęć!

F6 Uczestniczki zajęć Lekcja Relaksu wraz z prowadzącą.
F1 Pani Natalia podczas prezentacji różnych narzędzi do masażu.
F2 Uczestniczka zajęć słucha o zastosowaniu pałeczek bambusowych w masażu.
F3 Fragment Księgi Relaksu.
F4 Uczestniczki podczas tworzenia własnych mandali.
   

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007