Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA

W dniach 16-18 września 2016 roku uczestnicy jednostek opiekuńczo-wychowawczych Kujawsko-Pomorskiej WK OHP czynnie włączyli się  do  Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie świata”, która przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów".

Głównym przesłaniem akcji jest promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu oraz  uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu wzięła udział w festynie ekologicznym  „Sprzątanie świata 2016. Dbaj o zwierzęta i środowisko – nasza planeta to nie wysypisko”, który odbył się na Błoniach Nadwiślańskich. Organizatorem festynu było Centrum Edukacji Ekologicznej i Miejski Zakład Komunikacji. W programie znalazły się m.in. zumba dla dzieci i dorosłych, pokazy ekologiczne, labirynt z miskantusa, pokaz umiejętności wodnych strażaków z OSP w Szynychu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu, dmuchane miasteczko, a także prezentacja umiejętności psa policyjnego. Po powrocie do Ośrodka odbyła się pogadanka z uczestnikami na temat  stan naszego środowiska oraz  kształtowania  ekologicznie prawidłowej postawy wobec  najbliższego otoczenia jak i uwrażliwienie na potrzebę dbania o czystość wokół nas.

W pozostałych jednostkach odbyły się zajęcia wychowawcze na temat ekologii, podczas których wyjaśniono jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska – poczynając od sprzątania śmieci, aż po stosowanie selektywnej zbiórki odpadów. Każdy musi pamiętać o tych zasadach i wcielać je w życie. Wszystkie decyzje jakie podejmujemy mają wpływ na środowisko i wystarczy mały gest z naszej strony, aby „pomóc ziemi”.

Następnie młodzież wraz z opiekunami, uzbrojeni w worki na odpady i gumowe rękawiczki, wyruszyli w wyznaczone miejsca do sprzątania, a efektem ciężkiej pracy były worki pełne śmieci. Uczestnicy zbierając śmieci, stosowali się do zasad segregacji odpadów. Niestety okazało się, że zapełnienie worków, nastąpiło wyjątkowo szybko, co jak zauważyli sami wychowankowie OHP,  nie tyle świadczy o ich sprawności działania, co o stopniu zanieczyszczenia naszego środowiska.

Wszyscy chętnie wzięli udział w akcji, gdyż są świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tegoroczne działania uświadomiły młodzieży, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po produktach spożywczych, czy nawet zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska.  

SPRZ2 Worki na odpady zapełniały się szybko.
SPRZ1 Uczestnicy akcji „uzbrojeni” w worki na odpady i gumowe rękawiczki, wyruszyli w wyznaczone miejsca do sprzątania.
SPRZ3 Porządkowanie terenów wokół internatu Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu.
SPRZ4 Ratowanie Ziemi jest niezwykle ważne.
gru2 Młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu podczas pikniku ekologicznego.
   

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007