OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

W TORUNIU ZAKOŃCZYLI PROGRAM RYNKU PRACY

29 września 2016 roku odbyło się ostatnie spotkanie programu Akcji Lato „Programy Europejskie szansą na rozwój osobisty i zawodowy” zorganizowanego przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Toruniu dla młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu.

Podczas czterech spotkań uczestnicy mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania programu Erasmus+, a jego ramach Wolontariatu Europejskiego oraz wymian międzynarodowych dla młodzieży. Spotkali się także z trzema wolontariuszami (Pawłem Brzezińskim, Jakubem Szareckim i Katarzyną Różycką), którzy skorzystali z tych form zagranicznych wyjazdów, a także wolontariuszką Oliwią Stawicką, która w swoim mieście pełniła funkcję mentora wolontariuszki z Hiszpanii. Wszystkie te osoby opowiadały uczestnikom o tym dlaczego zdecydowały się na udział w projektach międzynarodowych, jakie zadania musiały wykonywać, i oczywiście o swoich osobistych wrażeniach. Okazało się, że każdy mógł dzielić się swoimi pasjami z osobami z innego państwa i w ten sposób rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Wolontariusze wspomnieli także ile korzyści przyniosło im późniejsze wpisanie osiągnięć z projektu do dokumentów aplikacyjnych, kiedy starali się o pracę. Zwrócili także szczególną uwagę na konieczność rozwijania znajomości języka angielskiego, który jest niezbędny do porozumiewania się za granicą. Jedno ze spotkań poprowadziła Paulina Kruszyńska – specjalista ds. programów w CEiPM w Toruniu, która przedstawiła uczestnikom sposób sporządzania dokumentów aplikacyjnych w specjalnym formularzu na portalu Europass (https://europass.cedefop.europa.eu/pl/documents/curriculum-vitae). Podpowiedziała także, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć bezpłatne kursy j. angielskiego online oraz aplikacje na telefon komórkowy – także do samodzielnej nauki języka angielskiego.

 Dzięki uczestnictwu w programie młodzież zrozumiała, że warto podejmować aktywności wykraczające poza obowiązkowe zajęcia w szkole i praktyki zawodowe. Większość osób zainteresowała się możliwością wyjazdu za granicę w ramach wymiany lub programu Wolontariatu Europejskiego, lub innych zajęciach dodatkowych organizowanych przez CEiPM, które mogą stać się znaczącym atutem na współczesnym rynku pracy.

ZAK2 Uczestnicy wypełniają papierowy wzór CV pochodzący z portalu Europass
ZAK3 Jakub Szarecki prowadzi trening judo, który prowadził także jako wolontariusz EVS w Hiszpanii

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007