OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W BYDGOSKIM CEiPM I NIE TYLKO

W dniu 16 października br. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery doradcy zawodowi MCIZ Bydgoszcz przeprowadzili zajęcia z młodzieżą w jednym ze żnińskich gimnazjów. Hasłem przewodnim tegorocznego OTK było ”Ja na rynku pracy – moje talenty i kompetencje”. Doradcy prowadzili zajęcia dotyczące propagowania świadomych wyborów edukacyjnych, oraz zachęcali do planowania kariery zawodowej. Działania, które kierowane są do osób młodych mają szczególne znaczenie, ponieważ są to osoby, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej. Tematem zajęć były więc zagadnienia związane z określaniem słabych i mocnych stron, analizą preferencji zawodowych. Dużo uwagi poświęcono również na omówienie zainteresowań u młodych ludzi, oraz na czynniki jakie powinny towarzyszyć uczniowi w jego pierwszych decyzjach edukacyjno – zawodowych.

W tym samym dniu  w ramach OTK z Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy zostały przeprowadzone warsztaty na temat „Adaptacja w miejscu pracy”. Warsztaty przeprowadził pracodawca z firmy Polomarket. Celem przedsięwzięcia była promocja przedsiębiorczości oraz budzenie świadomości dotyczącej przystosowania do stanowiska pracy i otoczenia. Omówione zostały kwestie związane z zarządzaniem czasem. W części warsztatowej, młodzież przekonała się w jaki sposób komunikacja wpływa na relacje.

Dnia 17 października 2017r. odbyły się zajęcia z cyklu ,,Zaloguj się do rzeczywistego życia’’ prowadzone  przez specjalistę ds. szkolenia zawodowego. Program autorski jest realizowany w bydgoskim Zespole Szkół Budowlanych. Podczas zajęć młodzież zdobywa wiedzę na temat: swoich predyspozycji zawodowych, asertywności, rozmowy kwalifikacyjnej i świadomej promocji własnej osoby. Na spotkaniach główną uwagę przeznacza się na zadania praktyczne, które mają uruchomić obydwie półkule mózgowe młodzieży. Uczestnicy wykonują ćwiczenia związane z niestandardowym myśleniem, m.in. poznają ćwiczenia, które mogą zostać zastosowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Celem programu jest ukazanie, iż podczas nauki, w roku szkolnym można również pomyśleć o swoim praktycznym rozwoju i aktywizacji zawodowej.

Również 17 października 2017r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży wzięło udział w Giełdzie Pracy Work Park, które odbyło się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Podczas Giełdy Pracy swoje stanowisko miało około 50 pracodawców oraz 5 stanowisk świadczących usługi doradcze. Podczas trwania giełdy odbywały się liczne warsztaty dla zainteresowanych. Jednym z nich były zajęcia prowadzone przez pośrednika pracy/asystenta EURES Panią Anettę Kokoszewską. Na zajęcia pn. „Liczy się personalizacja” , przybyło około 50 osób, śmiało można stwierdzić, że warsztat cieszył się dużym powodzeniem. W trakcie trwania Giełdy BCTW odwiedziło wielu uczniów, zainteresowanych działalnością Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy. Większość z nich wypełniło ankietę poszukującego pracy oraz miało okazję zapoznać się z aktualną ofertą naszej jednostki. Każdy z uczestników otrzymał zaproszenie na bezpłatne zajęcia z Hatha Jogi oraz na spotkania z treserem psów pn. „Zrozumieć psa”. Osoby nie pracujące i nie uczące się zostały zaproszone do udziału w Projekcie Unijnym „Od szkolenia do zatrudnienia-YEI”, który niebawem rusza w naszej placówce. Wielu zainteresowały kursy zawodowe oraz możliwość odbycia stażu. Zainteresowani zostali zapoznani z możliwościami jakie daje uczestnictwo w projekcie oraz to jak najlepiej zainwestować w siebie przy pomocy specjalistów z CEiPM Bydgoszcz.

W dniach 18 i 19 października 2017 czyli w trzecim  i czwartym dniu OTK w CEiPM odbyła się giełda pracy podczas, której uczestnicy zostali zapoznani z ofertą i warunkami pracy. Każdy uczestnik po deklaracji podjęcia zatrudnienia przeszedł szkolenie stanowiskowe.

Ponadto w naszych jednostkach też miały miejsce wydarzenia związane z OTK, m.in. był to PPP w Nowem nad Wisłą, który zorganizował w ramach współpracy ze Szkolnym Ośrodkiem  Kariery miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – przedsięwzięcie pod przewrotną nazwą „Kariera Fotoreportera”. Dlaczego? Ponieważ uczniowie mogli w tym tygodniu zetknąć się z kilkoma ciekawymi zawodami, miejscami pracy, posłuchać osób pracujących, w tym także pełniących funkcje kierownicze, określić swoje umiejętności. Każdy miał szansę stworzenia własnej informacyjnej fotorelacji.

18 października 2017 roku, uczniowie IV klasy technikum mieli okazję zapoznać się z zakresem działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowem. Poznać specyfikę pracy terapeuty zajęciowego, wymagania stawiane na tym stanowisku pracy, ale przede wszystkim zobaczyć codzienne życie oraz formę spędzania czasu uczestników WTZ – ów.

Następnego dnia uczniowie wszystkich typów szkól mogli zmierzyć się z samym sobą i określić poprzez odpowiedzi na kilka pytań jaką pełnią rolę w grupie i otoczeniu. Niektórzy mają predyspozycje by zostać szefem, natomiast inni lubią pracować na rzecz zespołu.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w tej formie nauki, dla zaangażowanych i aktywnych tego dnia rozlosowano nagrody – piłkę zafundowaną przez ZSP Nowe oraz wszelkiego rodzaju gadżety promocyjno – reklamowe OHP. Dla tych, którzy będą mieli ochotę jeszcze raz spróbować swoich sił w tego typu spotkaniu i zdobyć cenne upominki – kolejna okazja już w listopadzie.

Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, w piątek 20 października 2017 roku odbyło się spotkanie z Panią Arletą Maliszewską -  Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowem. Zajęcia zostały skierowane do licealistów. Podczas prelekcji omówiono zakres i strukturę działalności MGOPS. Pani Kierownik odniosła się zarówno do porażek jak i sukcesów towarzyszących pracy pracownika socjalnego. Młodzież mogła dowiedzieć się jakie wymagania są stawiane wobec kandydatów tej profesji.

Tegoroczne OTK w Nowem to czas odkrywania, poznawania siebie, ale przede wszystkim lokalnych stanowisk i miejsc pracy.

OTKW B 1 Prelekcja Pani Kierownik MGOPS w Nowem.
OTKWB  2 Doradca omawia zagadnienia związane z kompetencjami.
OTKWB 3 Młodzież podczas wykonywania testu predyspozycji zawodowych.
OTKWB 4 Giełda Pracy Work Park.
OTKWB 5 Młodzież podczas warsztatów Adaptacja w miejscu pracy.

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007