OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

SPOTKANIE AUTORSKIE W BRODNICY

1 października Rada Młodzieży z Hufca Pracy z Brodnicy zorganizowała spotkanie z panem Piotrem Grążawskim, lokalnym dziennikarzem i regionalistą, autorem książek: Gwara i germanizmy powiatu brodnickiego,  Historie prawdziwe, powiastki, ludowe bajdy, anegdoty mikroregionu pięciu gmin: Golub-Dobrzyń, Kowalewo, Ciechocin, Zbójno, Radomin; Rychtuja się! Swaty ido! i innych. Tematem zajęć były lokalne podania i legendy oraz gwara kresów Pomorza Nadwiślańskiego, a w szczególności okolic Brodnicy.

Miejsce na spotkanie udostępniła biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Dodatkowo w spotkaniu uczestniczyła pani komendant 2-1 Hufca Pracy – Karolina Nadarzewska, pani wicedyrektor CKZiU Violetta Twarogowska-Sternicka, pani Elżbieta Gaca – kierownik Biblioteki Szkolnej CKZiU oraz pani Ewelina Teska – polonistka wspierająca młodzież w przygotowaniach do spotkania. Pieczę nad sprawną organizacją oraz przebiegiem imprezy sprawowała pani Anna Grążawska, opiekun Samorządu w brodnickim Hufcu Pracy.

Imprezę zapoczątkowało czytanie przez młodzież wybranych fragmentów książek gościa. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jak zróżnicowana ludność zamieszkiwała ich region oraz jak wpłynęło to na język, jakim posługują się do tej pory mieszkańcy Pojezierza Brodnickiego. Pokrótce przedstawiona została historia rozwoju miasta, począwszy od czasów, kiedy władzę sprawował tu Zakon Krzyżacki, poprzez okres II Wojny Światowej aż do współczesności. Okazało się, że nie tylko język niemiecki wpłynął na gwarę regionu. Nie bez znaczenia były także wpływy ludności żydowskiej a nawet osadników szkockich, swego czasu zamieszkujących te tereny. Pan Piotr opowiadał także wiele ciekawostek na temat lokalnych legend i podań oraz genezie ich powstania.

Rada Młodzieży, przygotowała miniwystawę, gdzie zamieściła książki dotyczące Brodnicy i jej okolic – w tym również te autorstwa pana Grążawskiego. Każdy chętny mógł się zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi miejsca, jakie zamieszkuje – pani kierownik biblioteki bardzo zachęcała do wypożyczania książek i samodzielnego zgłębiania tajemnic regionu w domowym zaciszu.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy spotkania oraz goście zapozowali do pamiątkowej fotografii, była to też chwila na zadawanie dodatkowych pytań. Panu Grążawskiemu bardzo spodobało się zainteresowanie młodzieży lokalną historią i tradycjami.

aut1  
aut3 aut4
   

 


 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007