OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

KWESTA NA RZECZ ESHUMACJI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Ok. 140 osób, w tym 41 uczestników oraz 11 osób kadry WK OHP w Toruniu kwestowało w województwie kujawsko-pomorskim na rzecz ekshumacji i identyfikacji żołnierzy wyklętych, zbierając pieniądze dla Fundacji Niezłomni.

Kwesta zorganizowana została na rzecz Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, której Prezes Pan Wojciech Łuczak w październiku odwiedził wszystkie jednostki opiekuńczo-wychowawcze WK OHP i przybliżył młodzieży zasady i celowość działalności fundacji.

Poszukuje ona ukrytych grobów partyzantów podziemia antykomunistycznego i ofiar komunistycznego terroru. Działania te mają na celu identyfikację i zorganizowanie żołnierzom uroczystego i godnego pochówku. Do tej pory udało się odnaleźć 22 bohaterów i wyprawić 18 pogrzebów m.in. płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, w którym wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Młodzież oraz kadra jednostek WK OHP z Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia, Torunia oraz Włocławka wyposażona w identyfikatory i w puszki i ulotki Fundacji Niezłomni kwestowała na cmentarzach zbierając nie tylko pieniądze, ale również rozmawiając z osobami odwiedzającymi groby swoich bliskich na temat tragicznej historii „Żołnierzy Wyklętych”.

Zbiórka pieniędzy była dla naszych uczestników lekcją historii, dzięki której młodzież nie tylko zaznajomiła się z historią antykomunistycznej działalności, ale również umocniła w ich poczucie patriotyzmu i empatii wobec losu pomordowanych żołnierzy.

Puszki zostały przekazane w dniu 7 listopada Panu Prezesowi Wojciechowi Łuczakowi.

kwes1 Uczestnicy hufca toruńskiego z banerem Fundacji.
kwes9 Przygotowania przed kwestą – Hufiec Pracy w Inowrocławiu.

 

Młodzież podczas kwesty na cmentarzach:

 
kwes2 kwes3
kwes4 kwes5
kwes6 kwes8
kwes10 kwes7
   

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007