Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

NA JESIENNYM WERNISAŻU

Dnia 4 listopada 2016 roku młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu wraz z wychowawcą udała się do  Muzeum im. ks.  dr. Władysława Łęgi na jesienny wernisaż pt. „Memy Marty  Frej”.

Artystka urodziła się w Częstochowie w 1973 roku, studia na ASP w Łodzi ukończyła w 2004 roku.  W latach 2005- 2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego na ASP w Łodzi .

Marta Frej postanowiła przenieść memy na teren sztuki. W ten sposób powstały rysunki, których wzorzec opiera się na zdjęciach i obrazach znalezionych w sieci. Artystka  okrasza je soczystymi, pełnokrwistymi komentarzami, które trafnie diagnozują kulturowe mechanizmy zachowań. Rysunki artystki są pełne humoru czasem ironii,  rozśmieszają odbiorców, czasem złoszczą, ale zawsze wywołują zaciekawienie. Memy  ukazane w wyrazistych kolorach czasem wykorzystują stereotypy, są jednak nieodzowną częścią rzeczywistości, która może być wyrażana w dowolnej, nieocenzurowanej formie. Dlatego śmiało można powiedzieć, że mem to fenomen kulturowy, związany bezpośrednio z rozwojem nowoczesnych metod powielania informacji, jakim jest globalna sieć internetowych połączeń.  Głównym  celem memu jest odczucie czy wrażenie, jakie ze sobą niesie.

Wśród memów Marty Frej, memy kobiece stanowią całkiem dużą  ich grupę.  Utrzymane są w podobnej stylistyce pocztówek z różnym tłem, a ich wspólną cechą jest to, że skierowane są głównie do kobiet lub mówią żartobliwie o płci pięknej.

Obejmują tematykę związaną z odchudzaniem, sprawami damsko-męskimi, prowadzeniem domu – wszystko to  z przymrużeniem oka. Marta Frej wyrywa kobiecość ze społecznego kontekstu i schematu, pozwalając ciału w końcu  swobodnie oddychać. Jej realizacje kipią wyzwoloną seksualnością, która jej w pracach przyjmuje rolę bezpośredniego komunikatu. Artystka  próbuje określić status współczesnych kobiet, uzależnionych od modowych i urodowych blogów, portali społecznościowych  w których rządzi bezmyślne „selfie”, oraz własnych, podświadomych kompleksów, które starają się zniwelować za pomocą markowego podkładu, diety, najlepiej wegańskiej, oraz torebki Michaela Korsa. Realizacje z napisami „Puszczamy się, kiedy chcemy”, „Z aut najbardziej lubię autoerotyzm” lub „W torebce zawsze noszę szminkę, lusterko i mnóstwo wątpliwości”, na którym widnieje wizerunek rozemocjonowanej Coco Chanel, to memy- manifesty, które trafnie diagnozują  żeńską sferę doświadczeń.
Z jednej strony kobiety stały wyzwolone, otwarcie mówiące o swoich pragnieniach
i doświadczeniach, z drugiej, uwięzione są nadal we własnej fizyczności, narzuconej przez reżim nigdy nie starzejącego się ciała.

Błyskotliwe i świetnie narysowane memy Frej zmuszają do myślenia, jak i  zrewidowania własnych poglądów na temat fizyczności oraz  stereotypów, które naruszają cielesną autonomię jednostki. Jej realizacje to wizualny bodziec do powiększania przestrzeni wolności, która nieustannie  ograniczana  jest przez politykę, religię oraz media.

Marta Frej to kobieta pełna wigoru i pasji. Jest malarką, ilustratorką, animatorką kulturalną, prezeską Fundacji Kulturoholizm, współzałożycielką Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

WER1 Wśród rysunków Marty Frej

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007