OHP_logo -- stronaOCHOTNICZE HUFCE PRACY
KUJAWSKO-POMORSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA

Kujawsko-Pomorska WK
ul. Poznańska 11/13
87-100 Toruń
tel.: 56 654-70-68, 654-70-69
fax.: 56 652-96-19

 

23   

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
Aktualności

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

W dniu 16 listopada 2017 roku  młodzież Hufca Pracy wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Celem wycieczki było kształtowanie świadomości historycznej poprzez krzewienie wiedzy na temat II wojny światowej i  kultywowanie pamięci o jej ofiarach.

Wystawa w muzeum została podzielona na kilka części i ukazała sytuację w przededniu II wojny światowej, przyczyny jej wybuchu  oraz przebieg działań wojennych na całym świecie. Wprawdzie muzeum nie zgromadziło bogatego arsenału historycznej broni, to jednak dla młodych miłośników militariów znalazły się  dwa czołgi, replika bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę i  fragment niemieckiego samolotu bojowego.

Jednak w głównej  części wystawy zatytułowanej „Groza wojny” zaprezentowane zostały przede wszystkim  eksponaty  ukazujące II wojnę światową z perspektywy cywilów. Znalazło się tam  bardzo dużo  przedmiotów codziennego użytku z okresu wojny i okupacji, co pozwoliło  na odtworzenie życia codziennego ludzi  w tamtym okresie. Takie eksponaty,  jak dziecięca zabawka wydobyta z gruzów zbombardowanego Kalisza, parasole odnalezione na terenie obozu Auschwitz czy dziecięcy bucik odnaleziony w gruzach warszawskiej Woli, zniszczonej  przez Niemców w sierpniu 1944 roku, silnie pobudziły wyobraźnię młodzieży.

Niezapomniane wrażenie wywołała  również instalacja złożona z setek zdjęć Żydów pomordowanych przez Niemców w czasie Holokaustu oraz  ściana wzniesiona z replik walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych.

Do  najbardziej spektakularnych elementów wystawy młodzież  zaliczyła  dwie  rekonstrukcje warszawskiej ulicy: w przededniu wojny oraz tuż  po jej zakończeniu.

Stanowiły one nie tylko  doskonałe tło do zdjęć grupowych, ale również pokazały dobitnie rozmiar szkód wyrządzonych przez działania wojenne.

Wycieczka przebiegła w miłej lecz podniosłej atmosferze. Pobudziła  do refleksji i rozważań na temat wojny i związanego z nią cierpienia. Uczestnicy przyznali, że warto było zwiedzić wystawę  i chętnie wybiorą się tu po raz kolejny. W muzeum  zgromadzono ponad 3,5 tysiąca eksponatów. W czasie 3 godzin zwiedzania z przewodnikiem młodzież miała okazję zobaczyć dużą ich część i dowiedzieć  wielu istotnych informacji na temat II wojny światowej. Jednak aby w pełni skorzystać z oferty muzeum, potrzeba spędzić tam o wiele więcej czasu.

WIELO1 WIELO2
WIELO3 WIELO4
WIELO5 WIELO6
   
   
   

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP 2007